Bosna Savaşı Nedenleri ve Sonuçları
12 Temmuz 2024

Bosna Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

Bosna Savaşı

Bosna Savaşı, savaşın en çirkin yüzünü ortaya koyan trajik bir olaydır. 1992 yılının Nisan ayında başlamış ve 1995 yılının Eylül ayına kadar sürmüştür. Tarihin en karanlık ve kanlı savaşlarından biridir. Üç yıldan fazla süren bu savaş, büyük kayıplarla sonuçlanmıştır. Savaş sırasında Bosna'da 200 bine yakın insan ölmüş, hatta Kızıhaç verilerine göre Bosna Hersek'te 312 bin kişi hayatını kaybetmiştir. Ölenlerin birçoğu Boşnak'tır ve ayrıca 2 milyon insan Bosna Hersek'ten, topraklarından, evlerinden zorla vazgeçirilip göç etmek zorunda bırakılmıştır.

Savaşın Başlama Sebepleri

Birinci Dünya Savaşı'nın sonrasında ortaya çıkan Yugoslavya (Sırp, Boşnak, Hırvat, Makedon, Sloven, Arnavut) devleti, çok sayıda etnik gruptan ve farklı dinlerden meydana gelen bir ülkeydi. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Sovyet blokunda yerini alarak birliğini koruyan bu devlet, Josip Tito'nun yönetiminde uyumlu bir şekilde yönetiliyordu. Ancak, zamanla Josip Tito'nun yönetim anlayışının değişmesi ve izlediği yanlış politika nedeniyle etnik gruplar arasında bozulmalar meydana geldi. Bu bozulmalar, 1980 yılında Josip Tito'nun ölümü ve 1990 yılında Sovyet blokunun parçalanmaya başlaması üzerine, etnik grupları bir arada tutmayı imkansız hale getirdi. Bunun üzerine etnik gruplar teker teker bağımsızlıklarını ilan ettiler. Öncelikle, 25 Haziran 1991 yılında Hırvatistan ve Slovenya bağımsızlıklarını ilan ettiler. 1991 yılının Eylül ayında Makedonya bağımsızlığını ilan etti. 1992 yılının Şubat ayında Bosna Hersek bağımsızlığını ilan etmek üzere bir referandum yaptı. Bu referanduma Bosnalı Sırplar çok karşı çıkmış olsa da çoğunluğun kabul etmesi üzerine referandum olumlu sonuçlandı. Bunun üzerine 5 Nisan 1992 yılında Bosna-Hersek hükümeti bağımsızlığını ilan etti. Daha sonrasında Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri Bosna-Hersek'in bağımsızlığını tanıdılar.

Bosna Soykırımı

Bosna-Hersek'in bağımsızlığını ilan etmesinden rahatsız olan Sırplar, Bosna Sırp Cumhuriyetini ilan ederek Bosna-Hersek'ten ayrıldıklarını açıkladılar. Bunun üzerine Bosnalı Sırplar, fazla toprak alma hırsıyla, Yugoslavya devlet başkanı Slobodan Miloşeviç ve Genelkurmay Başkanı Perisiç'in de desteğini alarak etnik kökeni arındırma girişiminde bulundular. Bosnalı Sırplar, Bosna-Hersek'teki Boşnak ve Hırvat nüfusu acımasızca katletmeye başladılar. Amaçları, bu insanları öldürerek ülkeyi Sırplaştırmak idi. Sırplar bu savaşta büyük bir avantaja sahipti; çünkü Sırplar eski Yugoslavya ordusunun eşyalarını, askeri teçhizatlarını ve silahlarını kullanarak güçlü bir konumdaydılar. Ayrıca, Yugoslavya Devlet Başkanı Miloşeviç de dünyanın bütün eleştirilerine rağmen savaşta gizliden de olsa Sırpların yanında yer alıyordu.

Sırplar, üç yıl boyunca tüm dünyanın gözleri önünde Boşnak ve Hırvatlara insanlık dışı zulümlerde bulundular. Sayısız insana işkence edip öldürdüler. Bu yapılanlar tam bir soykırımdı ve tüm savaş boyunca Sırpların kullandığı savaş yöntemiydi. 1992 yılında, henüz savaş yeni başlamışken, Srebrenica'nın daha ilerisinde bulunan Bratunac köyünde 350 Bosnalı Müslümanı ölümcül işkencelerle katlettiler. Miloşeviç'in eski korumalarından olan Nasır Oriç'in çabaları sonucu kurulan Müslüman direniş örgütü, var gücüyle topraklarını korudu.

  • Bosna Savaşı, savaşın en çirkin yüzünü ortaya koymuştur ve üç yıldan fazla sürmüştür.
  • Savaş sırasında Bosna'da 200 bine yakın insan ölmüş ve 2 milyon insan zorla göç ettirilmiştir.
  • Yugoslavya'nın dağılması ve etnik gruplar arasındaki gerilimler savaşın temel sebeplerindendir.
  • Bosnalı Sırplar, etnik temizleme amacıyla Boşnak ve Hırvat nüfusa karşı soykırım gerçekleştirmiştir.
  • Sırplar, Yugoslavya'nın askeri teçhizatını kullanarak büyük bir avantaja sahipti.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Soğuk Savaş Tarihi ve Sonuçları

Soğuk Savaş Tarihi ve Sonuçları

VaRNA Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

VaRNA Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

Suriye Savaşı Tarihi ve Sonuçları

Suriye Savaşı Tarihi ve Sonuçları

Kore Savaşı Tarihi ve Sonuçları

Kore Savaşı Tarihi ve Sonuçları

2 İnönü Savaşı Tarihi ve Sonuçları

2 İnönü Savaşı Tarihi ve Sonuçları

Güncel

Kıbrıs Savaşı Tarihi ve Sonuçları

Kıbrıs Savaşı Tarihi ve Sonuçları